Huhtikuussa 2010 päättyneessä Etko-projektissa tutkittiin elektroniikan valmistusketjujen kokonaisvaltaista mallintamista.
Tuotetiedon jäljitettävyys huomioitiin yhtenä tärkeänä tekijänä. Projektin kolme keskeistä osaa olivat: 1) prosessimallit (analysointijärjestelmät), 2) mallinnusmenetelmät sekä 3) datankeruujärjestelmät (RFID, radiotaajuinen etätunnistus).
Hankkeessa saavutettiin seuraavia keskeisiä tuloksia:
- Datan määrän, laadun ja sisällön kartoitukset eri tuotantoprosessien osalta, sekä tutkimusongelmien määrittelyt ja datankeruun suunnittelu ja toteutus.
- Elektroniikkadatan esikäsittelyyn ja keräämiseen suunniteltujen ohjelmien toteutus. Tämä osoittautui työlääksi mutta tärkeäksi osaksi hanketta, koska esimerkiksi elektroniikan testauslaitteet tuottavat suuria määriä dataa, jota on vaikea hyödyntää ilman esikäsittelyä ja tiedon tiivistystä.
- Datan analysointi ja mallinnus sekä lineaarisin että epälineaarisin, datapohjaisin menetelmin. Kehitettiin uusia menetelmiä elektroniikan tuotantoprosessien datapohjaiseen mallinnukseen ja optimointiin.
- Kehitettiin demojärjestelmä, jota voidaan hyödyntää elektroniikkadatan kokonaisvaltaisessa analysoinnissa ja mallinnuksessa.
- Kehitettiin demojärjestelmä, jota voidaan hyödyntää elektroniikkatuotannon testeridatan analysoinnissa ja mallinnuksessa.
- Tutkittiin tiedon jäljitettävyyttä tekemällä esiselvitys RFID-tekniikan soveltuvuudesta elektroniikkatuotantoon. Kartoituksen mukaan RFID-tageja on mahdollista käyttää elektroniikkatuotannossa piirilevyjen, eri valmistusmateriaalien ja työkalujen seurannassa tarvittaessa jopa koko tuotteen elinkaaren ajan. RFID-tagien eduiksi todettiin hyödyt muun muassa luettavuudessa sekä uudelleenkirjoitusmahdollisuudessa.
Kaksivuotinen projekti toteutettiin yhteistyössä Itä-Suomen yliopiston
Prosessi-informatiikan tutkimusyksikön kanssa. Projektia rahoittivat EU, Tekes sekä Enics Finland Oy, Kemppi Oy
ja Wisetime Oy.
|